Osmanlıca Dersleri 36

Osmanlıca Metin Okuma

8 comments

 • idare 6 sene ago

  Bediüzzaman Hazretleri 1. Dünya savaşında Ruslara karşı savaşmış cesur ve kahraman bir İslam âlimidir. Bu vatana, bu milletin imanına ve aynı zamanda Osmanlı Türkçesi’ne sizden daha çok hizmet ettiği şüphe götürmez. Hayatı ve eserleri herkesçe malumdur. Sitemizdeki Osmanlıca ders videolarının çeşitli tarihî ve dini metinleri de ihtiva etmesi gayet tabiidir. Bazıları bunlardan hoşlanmazsa kendisi bilir. Osmanlıca Risale dersleri başlangıçta her ne kadar sıralı dersler içinde bir kaç yerde bulunuyorsa da daha sonra müstakil bir kategoride HD kalitesinde yayınlamıştır. İsterseniz onlara da bakın. http://www.videovav.com/category/osmanlica-kurslari-video/osmanlica-risale-osmanlica-kurslari-video

 • b 6 sene ago

  osmanlıca ve arapça öğrenen bir kişi olarak eleştirim şudur: Geçmişten aldığınız örnek saidi nursi den mi olacaktı?
  yazıklar olsun

 • idare 8 sene ago

  Estağfirullah! Öyle düşünmeyin lütfen, bizim buradaki gayemiz zaten insanlara bildiğimiz kadar destek olmak, katkı sağlamak. Biz bunu severek yapıyoruz. İnşaallah hem Türkçemizi hem Osmanlıcamızı en güzel şekilde geliştirirsiniz. Ki zaten Osmanlıca da Türkçe’dir. Daha doğru ifadesiyle “Osmanlı Türkçesi”.

  Saygılar Ziya Hanım.

 • ziya 8 sene ago

  ben ozur dilerim benim sakatlanmis turkce ve osmanlica bilgilerim icin. Kusura bakmayin, iyilesecegim

 • ziya 8 sene ago

  Sahninizda buyuk bir ogretmen buldum, sanirim zorluklari basarabilirm, ellerinize saglik
  Saygilarla

 • idare 8 sene ago

  1.”Rıza-yı İlâhî”: Allah’ın rızası, hoşnud olması, râzı olması anlamında.

  “Amelinizde rıza-yı İlâhî olmalı”: Yani, yapmış olduğunuz iş, hareket ve ibadetlerde öncelikle ve sadece Allah’ın razı olmasını, beğenmesini hedef yapmanız gerekeiyor, anlamında.

  2. “te’siri yok”: Yani “etkisi yok” demek. Cümleyle beraber açıklarsak, Eğer O (ALLAH) sizin yapmış olduğunuz iş ya da hareketten hoşnud olursa, severse, diğer yandan bütün dünya insanları (halk) kabul etmese, beğenmese bile hiç bir etkisi olmaz, anlamında.

  3. Cenab-ı Hakk’ın rızası: Yine Allah’ın razı olması, amelimizi beğenmesi demek.(Cenab-ı Hakk, Allah’ın bir başka ismidir)

  Cümleye göre: Her işimizde asıl maksad ve gayemiz Allah’ı razı etmek olmalı…

  4.”Bütün dünya küsse”: Küsmek bir fiildir, karşısındaki ile hiç konuşmamak, iletişimi kesmek anlamındadır. Buradaki de o anlamda, cümleye göre:
  Bütün dünya insanları, size karşı çıksa, sizin yapmış olduğunuz bir hareket ya da icraatı ayıplasa, hoş görmese de eğer Allah’a ve İslam’a göre o iş güzelse, bundan rahatsız olamyın, üzülmeyin ve yolunuza devam edin, anlamında.

  İyi çalışmalar dileriz.

 • ziya 8 sene ago

  butun dunya kusse, de anlayamiyorum

 • ziya 8 sene ago

  Sayin Tahsin Bey,
  Bu dersten de sorularim var, cevaplarsaniz cok memnun olurum!
  1.rizayi ilahi
  2.tesiri yok
  3.cenab-i hakkin rizasi
  4.

Add your comment

Your email address will not be published.